Jau antrus metus iš eilės Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto studentai klasikai vadovavo Kražių edukacinei vaikų ir jaunimo stovyklai Collegium, šiemet vykusiai ketvirtą kartą. Stovyklos uždarymą rugpjūčio 16 d., penktadienį, vainikavo bendras dviejų savaičių jaunųjų kražiškių ir stovyklos vadovų, universiteto studentų Mato Grubliausko, Akvilės Vaiginytės, Viktės Tamošaitytės, Jurgio Jatauto ir Emilijos Ignatavičiūtės darbo vaisius.
Rugpjūčio 16 d,. jaunieji aktoriai į Kražių festivalio žengiė drauge su Euripido drama „Alkestidė“. Spektaklį globojo Klasikų asociacija drauge su Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centru ir Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedra. Palankiai Vilniuje šiemetinės Lotynų kalbos ir Antikos kultūros olimpiados dalyvių sutikta Mato Grubliausko režisuota antikinė tragedija – tai iki šiol menkai Lietuvos žiūrovams žinomas subtilaus psichologizmo kupinas vieno didžiųjų graikų dramaturgų, „scenos filosofo“ Euripido (V a. pr. Kr.) kūrinys. Jame klausiama, kokios yra meilės ribos, ką galima ir ko neįmanoma padaryti dėl mylimo žmogaus, kur baigiasi meilė ir prasideda egoizmas.
Alkestidės ir Admeto jausmų drama sprendžia klausimą: ar tikrai verta išsaugoti vyro gyvybę mirštant vietoj jo ir atsisakant savo likimo ir svajonių, o gal galima džiaugtis gyvenimu ir likus vienai. Veikėjai laidosi ironijos strėlėmis, stebina, verčia susimąstyti, o lėbaujantis Heraklis, pasirodo, nestokoja gyvenimiškos išminties ir tampa didžiausiu pjesės „mąstytoju“. Sceną užplūsta nenutrūkstantis pusantros valandos vyksmas, įtraukiantis net išrankiausią žiūrovą ir nepaleidžiančios iki paskutinės spektaklio akimirkos, Dioniso dvasios siautulys ir šėlas, daug gyvos muzikos, sukurtos Gintaro Dautarto, choro aistrų ir Antikos spalvų, – to gali tikėtis kiekvienas spektaklio žiūrovas.
„Kražiai gali didžiuotis turtinga istorija, glaudžiomis sąsajomis su Vilniaus universitetu, tačiau šiandien ypač svarbu iš naujo atrasti XVII a. vyravusią miestelio dvasią, o tą padeda pasiekti bendri kražiškių ir universiteto bendruomenės renginiai. Vilniaus universitetas su Kražių gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria siekiama atgaivinti dviejų seniausių Lietuvos švietimo centrų edukacinius ir kultūrinius ryšius. Šis svarbus įvykis, suvedęs dvi seniausias Lietuvos jėzuitų kolegijas – Vilniaus (1579 m.) ir Kražių (1613 m.) – tapo ir vienu iš bendro spektaklio akstinu“, – teigia Kražių M.K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė.
Pasak Klasikų asociacijos valdybos pirmininkės doc. Nijolės Juchnevičienės, studentų klasikų teatrinė veikla, į kurią įtraukiami gabūs ir kūrybingi Kražių miestelio vaikai ir jaunimas, – džiugi tendencija, verčianti atsigręžti į klasikinius labai mažai Lietuvoje žinomus Vakarų literatūros ir intelektualinės minties paminklus, kurie savo aktualumo dabarčiai neprarado ir praėjus daugiau negu dviem tūkstančiams metų nuo jų sukūrimo. Tai yra dar viena proga konstatuoti, kad Vilniaus universiteto Filologijos fakultete mokosi kūrybiški, motyvuoti savanoriška veikla siekiantys prisidėti prie klasikinės kultūros ištakų ir intelektualinės minties tradicijų sklaidos Lietuvoje studentai. Ir kviečiantys tai daryti žaviai siaučiant Dioniso dvasiai artimai su universitetu susijusiuose Kražiuose.
IV edukacinės vaikų ir jaunimo stovyklos Collegium spektaklis „Alkestidė“
2013 m. rugpjūčio 16 d., 20:00 val.
Kražių kolegijos aikštė
Spektaklio nuotraukos
Nuotraukos iš spektaklio repeticijų