Grupė žymiausių šių laikų mokslininkų Nacionalinėje geografijos draugijoje (JAV) surengė spaudos konferenciją, kurioje pripažino „visiškai išgalvoję Senovės Graikiją“ – kultūrą, laikomą intelektiniu Vakarų pasaulio pagrindu.
Grupė mokslininkų pripažino, kad idėja apie sofistikuotą ir klestinčią visuomenę, egzistavusią Graikijoje daugiau nei prieš du tūkstančius metų, buvo visiškai išgalvota kelių dešimčių istorikų, antropologų ir klasikų, kurie 1971–1974 m. intensyviai dirbo, kurdami „graikiškus“ dokumentus, rankraščius, artefaktus ir kitas relikvijas.
„Nuoširdžiai negalvojome, kad viskas nueis taip toli“, – sako profesorius Gene Haddlebury, kuris ketina atsistatydinti iš užimamų Helenistinių studijų katedros vedėjo pareigų Georgetown universitete (JAV). „Buvome jauni ir norėjome kuo greičiau padaryti akademinę karjerą, tad tiesiog pradėjome išgalvoti dalykus: Homeras, Aristotelis, Sokratas, Hipokratas, retorika, etika ir dar daugybę kitų nesąmonių.“
„Daug daugiau nei viena kuri civilizacija kada nors galėtų sukurti“, – pridėjo profesorius, suprasdamas, jog grupė mokslininkų šiek tiek persistengė, kurdami Senovės Graikijos civilizaciją.
Pasak Haddlebury, idėja „išrasti“ senovinę civilizaciją kilo po to, kai dalis mokslininkų suprato, jog jie visiškai neįsivaizduoja, kas 800 m. iki krikščionybės atsiradimo vyko Europoje. Išvarginti šios nežinomybės ir suprasdami, kad archeologai – nelabai naudingi ir vargu, ar ką atras, mokslininkai kreipėsi į kitus kolegas, bandančius rasti atsakymus, iš kur atsirado astronomija, kartografija ar demokratija. Taip vos per kelias valandas „gimė“ garsiausios visų laikų civilizacijos idėja.
„Vieną vakarą kažkas papokštavo, jog galėtume surinkti visas egzistuojančias idėjas ir pasakyti, jog dar prieš 2000 m. tai sugalvojo graikai“, – teigia prof. Haddlebury. „Vis kūrėme naujus dalykus, kurie „paaiškintų“ Vakarų mokslą ir per kelias valandas išgalvojome aukso pjūvį, „Iliadą“ ir t.t.“
„Kurdami pastarąją jau norėjome viską mesti, nes nusibodo ją rašyti, – profesorius pasakoja apie epinę poemą, „manomai“ suformavusią Vakarų literatūrinę tradiciją, – bet, pasirodo, darbas atsipirko.“
Panašiu metu Smithsonian muziejaus (Vašingtonas, JAV) kuratorius kreipėsi į prof. Haddlebury pagalbos. Muziejus sulaukė didelės finansinės paramos suroganizuoti parodą, skirtą senovės kultūroms, tačiau „nelabai turėjo, ką joje eksponuoti“. Istorikai iškart ėmėsi darbo ir pradėjo skubiai kurti Senovės Graikijos, kuri greitai tapo humanitarinių tyrimų, vadovėlių ir įvairių knygų tyrimų objektu, „kultūrinį palikimą“.
Emily Nguyen-Whiteman, viena iš jaunųjų akademikų, visą mėnesį prie šio projekto dirbusių beveik be miego, aiškino, jog „Senovės Graikijos“ architektūros elementus nusižiūrėjo nuo pastatų Vašingtone (JAV). Nemažai įkvėpimo suteikė ir Amerikos bankas (ang. Bank of America), esantis kitoje gatvės pusėje nuo kavinės, kurioje nuolat susitikdavo istorikai, „aptardami mitologiją ir kitas nesąmones“.
„Pasirinkome Graikiją, nes supratome, jog niekas nesivargins vykti į ją patikrinti visų faktų“, – teigė Nguyen-Whiteman. „Ar kada nors ten buvote? Ten tiesiog kačių pilni griuvėsiai. Žinoma, žmonės pradėjo ieškoti šios „senovinės civilizacijos“ pėdsakų, tad teko visą vasarą praleisti Atėnuose, statant Partenoną. Na, bent jau jo „likučius.“
Konferencijos metu istorikai taip pat pripažino, jog dalį „graikiškų“ idėjų pasiskolino iš romėnų, jas supaprastino ir tuomet priskyrė išgalvotiems „graikų autoriams“.
„Geometrija? Tai Kevino idėja“, – teigė prof. Haddlebury, turėdamas galvoje savo buvusį magistrantūros studentą Keviną Davenport. „Tas vaikis tiesiog žėrė idėjas vieną po kitos. Ir ką jūs manot? Dabar mokyklose visi mokosi „graikiškos“ Kevino geometrijos, bet vadina ją Euklido vardu.“
Mokslininkai, reikšdami nuoširdų atsiprašymą už tai, jog beveik 50 m. vertė visą pasaulį tikėti „Antika“, tikisi, kad nepaisant visko žmonės ir toliau domėsis „Senovės Graikija“: „Būtų tiesiog apmaudu, jei žmonės pamirštų tokius dalykus, kaip heliocentrizmo teorija ar Aischilo dramas vien dėl to, kad mes jas sukūrėme.“
Teksto šaltinis: The Onion