Ne Partenonas, o Hekatompedonas? – Klasikų asociacija

Ne Partenonas, o Hekatompedonas?

Nyderlandų mokslininkai iš Utrechto universiteto „American Journal of Archaeology“ išspausdintame straipsnyje teigia, kad Atėnės šventykla Atėnų akropolyje du tūkstantmečius buvo vadinama klaidingai.

Tyrėjai mano, kad Partenono pavadinimas, išpopuliarėjęs romėnų valdymo laikotarpiu, priklauso visai kitam Akropolio pastatui. Anot jų, tikrasis Partenonas buvo lobynas, kuriame būdavo saugojamos aukos deivei Atėnei. Šis pastatas šiandien žinomas kitu pavadinimu – Erechtėjonas.

Atėnės šventykla, pasak archeologo Janric van Rookheujzen, turėtų būti vadinama tikruoju savo graikišku pavadinimu – Hekatompedonu. Šis pavadinimas reiškia šimtapėdis ir pagrindinė Atėnės šventyklos salė išties yra lygiai šimto pėdų ilgio. Pastatą taip pat būtų galima vadinti Didžiąja Atėnės šventykla.

Partenonas reiškia „mergelių namus“ ir būtent vadinamasis Erechtėjonas yra geriausiai žinomas dėl jo rytinį portiką prilaikančių kariatidžių – moterų skulptūrų-kolonų. Ilgą laiką buvo manoma, kad Erechtėjonas buvo šventykla, skirta Atėnei ir Poseidonui, dviems dievams, kurie mitinėse rungtynėse varžėsi dėl Atėnų globos.

Nyderlandų mokslininkai savo tyrimą grindžia archeologiniais duomenimis ir senoviniais įrašais. Iškeltą teoriją teigiamai vertina nemaža dalis pasaulinės akademinės bendruomenės ir pačios Graikijos archeologų.

 

 

Remtasi American Journal of Archeology, National Geographic ir The Telegraph duomenimis.